Koszty życia w Andaluzji

Koszty życia w Andaluzji

Ponieważ wielokrotnie jestem pytany o koszty życia w Andaluzji, jak to jest, czy jest droższe, czy tańsze, itp., Mam dziś dla Was raport. Możesz więc zorientować się w różnych kosztach. Jednak te koszty nie są stawką zryczałtowaną, która dotyczy wszystkich. Oczywiście koszty mogą być dla Ciebie bardzo różne, zwłaszcza jeśli masz basen lub klimatyzację.

Koszty życia w Andaluzji – ceny wynajmu mieszkania

Koszt mieszkania jest wielokrotnie tańszy niż np. w Niemczech. Na przykład małe mieszkania można wynająć od 200 euro. W przypadku małych domów czynsze zaczynają się od około 300 euro. Oczywiście apartamenty i domy przy plaży są dużo droższe, co też jest oczywiste. 

Prąd, gaz, woda – koszty życia w Andaluzji

Te koszty są też dużo tańsze niż w Niemczech. Płacimy jedną trzecią tego, co mieliśmy w Niemczech i prawie nie mogliśmy w to uwierzyć!

Elektryczność

Na przykład energia elektryczna kosztuje około 60 euro miesięcznie dla trzyosobowej rodziny. Każdy, kto ma klimatyzację, będzie musiał oczywiście zapłacić dużo więcej. Może być dwukrotnie wyższa, a zimą znacznie więcej, jeśli klimatyzacja może służyć jako ogrzewanie. Nawet trzykrotny nie jest rzadkością zimą. Podobnie, jeśli podgrzewasz za pomocą piekarników elektrycznych. Znajomi powiedzieli nam, że zimą często ponosili koszty energii elektrycznej około 150 euro MIESIĘCZNIE !! Więc w przypadku piekarników elektrycznych jest to bardzo drogie i naprawdę warto rozważyć zakup pieca opalanego drewnem, tak jak my. Jest też dużo wygodniejszy 🙂

Gaz

W przypadku gazu nie można tego powiedzieć ogólnie, ponieważ wymagania są tu różne. Mamy butlę gazową do kuchni, którą musimy wymieniać co około 8 tygodni. Jest też jeden na ciepłą wodę, ale dla trzech osób należy go podawać co 4 do 6 tygodni. Butla z gazem kosztuje około 18 euro na stacjach benzynowych lub u gazowca, który przyjeżdża do Lubrina przynajmniej w każdy poniedziałek.

Woda

Cóż, woda to jedna z tych rzeczy – nie mogę ci powiedzieć. Nie otrzymaliśmy jeszcze faktury. Jednak broker powiedział, że będzie to około 30 euro co trzy miesiące. Jak tylko będziemy mieć pierwszą fakturę, przekażę Ci informacje. W tej cenie byłyby jednak uwzględnione również koszty śmieci.

A propos śmieci, nie mamy tutaj „własnych” pojemników na śmieci. W niektórych miejscach w wiosce ustawiono pojemniki, do których każdy może wrzucić swoje śmieci. Tutaj również jest segregowany i znajdują się tam odpady resztkowe, pojemniki na odpady papierowe i plastikowe. Te są opróżniane raz w tygodniu. Oczywiście ma to zalety i wady, ale dla nas ma to tylko zalety. Nie mamy kosza przed domem, który śmierdzi latem, kosz nigdy nie może być tak pełny, że nie wiemy już, gdzie umieścić śmieci, a następny pojemnik jest w odległości około 2 minut. Więc wszystko jest idealne 🙂

Koszty życia w Andaluzji – ceny żywności

Kiedy patrzę na ceny, to właściwie powinno być zbilansowane, ale koszt życia w Andaluzji jest znacznie niższy. Jednak potrzebujemy tutaj znacznie mniej. Bo z około połową tego mogę sobie poradzić tutaj, jak w Niemczech. Ale muszę też powiedzieć, że nie jemy ani nie pijemy inaczej, ani nie żyjemy bez mięsa. Nie wiem też, jak to zrobimy, ale mamy wszystko, czego potrzebujemy.

Na przykład w Mercadonie bardzo podoba mi się to, że pakowane mięso jest droższe. Na przykład schab na ladzie ze świeżymi produktami kosztuje 6,90 euro za kilogram, ale jest pakowany po 7,90 euro. Więc tutaj płacisz za opakowanie, co jest poprawne. Jeśli kupujesz pakowane mięso, na prawie wszystkich opakowaniach znajduje się bardzo tłusty stempel „100% Hiszpania”. Lubię też 🙂

Na przykład ryba jest bardzo tania – ale tylko w supermarkecie. Jeśli pójdziesz do restauracji, rachunek może zmienić się w koszmar! Dlatego zawsze należy zachować ostrożność, jeśli chcesz zafundować sobie coś dobrego! Generalnie jednak koszt życia w Andaluzji jest dużo niższy.

Odzież w Andaluzji

Tutaj ceny są oczywiście tak samo różne, jak w Niemczech. Jeśli chcesz markowe ubrania, sięgasz głęboko do kieszeni lub kupujesz plagiat na rynkach za niewielkie pieniądze. Na rynkach dostępne są stroje do biegania „Adidas” za jedyne 20 euro i naprawdę najwyższej jakości! Nie kupuję czegoś takiego, ale byłam zaciekawiona i dotknęłam ubrań – grubej, mocnej bawełny, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

Jeśli nie potrzebujesz markowych towarów, aby postawić się w centrum uwagi, możesz kupić cholernie tanio tutaj. Dżinsy za 10 euro nie są rzadkością, a bluzki są równie tanie. Do tej pory nie mogłem narzekać na jakość i jestem absolutnie zadowolony z moich „tanich ubrań”. Ostatnie buty, które kupiłem, kosztowały 12,75 euro i uwielbiam je. Jak tylko wrócę do sklepu to od razu kupię te buty 🙂 Lepiej nie mogło być.

Kosmetyki i przybory toaletowe w Andaluzji

Markowe towary są tu w Hiszpanii stosunkowo drogie. Ale jeśli polegasz na własnych markach, możesz robić zakupy stosunkowo tanio. Porównałbym ceny marek własnych, na przykład w Mercadonie, z dm w Niemczech, ale bardzo tanie produkty nie są zalecane. Litr szamponu kosztuje 1 euro za jedno działanie. Po zakupie nieco droższego szamponu (500 ml za 1,50 euro) nie brałbym już tego bardzo taniego. Muszę jednak powiedzieć, że z szamponem wytrzymam znacznie dłużej niż w Niemczech.

Podsumowując, mogę powiedzieć, że koszt życia w Andaluzji jest niższy. Koszty są dużo mniejsze, ale nie zmieniliśmy diety ani nie zrezygnowaliśmy z rzeczy. Być może wynika to również z odległości i dlatego raz w tygodniu robimy zakupy. Może wtedy kupisz mniej, nie wiem. W każdym razie potrzebujemy tutaj więcej niż połowę mniej i oczywiście myślę, że to dobrze 🙂 Mogę więc powiedzieć, że koszty życia w Andaluzji są znacznie niższe i można sobie poradzić znacznie mniej tutaj – i bardzo dobrze!

Przeczytaj również: