Ładowarka teleskopowa – podstawowe informacje o urządzeniu

Często myślimy o ładowarkach jako o sprzęcie stosowanym na placach budowy. Nie jest to jednak pogląd w pełni uprawniony, ich użycie może być bowiem znacznie szersze. Ładowarki teleskopowa znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, zastępując niekiedy inne rodzaje sprzętu.

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Ładowarką teleskopowa nazywamy pojazd, służący do bliskiego transportu, składający się z z podwozia kołowego oraz wysięgnika. Może on być oczywiście wyposażony w różnego rodzaju osprzęt dodatkowy. Nadaje to ładowarce niesamowitą wręcz elastyczność. Co może być takim osprzętem? W budownictwie –  najczęściej łyżka lub chwytak, lecz nie ma przeszkód by zastosować na przykład pług czy kosz osobowy. Podstawowym zadaniem ładowarki teleskopowej jest podnoszenie, a następnie przenoszenie ładunków różnego typu.

Ładowarka teleskopowa – podstawowe zastosowania

Ładowarki teleskopowe, pomimo licznych możliwości w innych gałęziach gospodarki, są w dalszym ciągu najczęściej stosowane w budownictwie. Zazwyczaj używa się ich do przenoszenia – z wykorzystaniem łyżki –  materiałów budowlanych na niewielkie odległości. Możliwe jest jednak znacznie szersze ich zastosowanie w tej branży: np. po wyposażeniu w kosz mogą służyć do podnoszenia i przenoszenia osób; mogą również pełnić funkcję niewielkiego dźwigu.

Zastosowanie ładowarki teleskopowej w gospodarce magazynowej opiera się w głównej mierze na jej zdolności do podnoszenia ładunków na duże wysokości. Pozwala to na prace załadunkowe bez konieczności zakupu wózków widłowych – jest to niezwykle ważne w niewielkich firmach, które nie są w stanie kupić specjalistycznego sprzętu. Uniwersalność ładowarek jest w tej sytuacji atutem – umożliwia wykorzystanie ich na licznych polach.

Ładowarka teleskopowa może być również stosowana w rolnictwie (pełnić rolę pługa, kosiarki lub siewnika; sprawdza się również w transporcie na bliskie odległości materiałów lub paszy dla zwierząt – jej użycie jest powszechne w dużych gospodarstwach). Leśnicy używają natomiast ładowarek wyposażonych w specjalistyczne oprzyrządowanie do podnoszenia i przenoszenia drewna – świetnie sprawdzają się zwłaszcza podczas załadunku ciężkich pni w trudnych warunkach terenowych.

Ładowarka teleskopowa – korzyści dla użytkownika

Podstawową cechą ładowarek teleskopowych jest ich wysoka elastyczność. Różnorodne pola zastosowań sprawiają, że sprzęt ten świetnie sprawdzi się w niewielkiej firmie lub gospodarstwie rolnym – potrafi bowiem skutecznie zastąpić kilka innych urządzeń, co pozwala na redukcję kosztów, niezwykle istotną zwłaszcza w pierwszym etapie działalności. 

Profesjonalne ładowarki są również sprzętem bardzo wygodnym dla osób, które je użytkują. Są niezwykle ciche podczas pracy, a ich kabiny odznaczają się wysokim poziomem ergonomii, zapewniając jednocześnie dobrą widoczność, a przez to – wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Warto też wspomnieć, że codzienna obsługa tego sprzętu jest niezwykle prosta i nie zabiera wiele czasu. Urządzenie takie świetnie się sprawdza w każdych praktycznie warunkach.