Okluary VR – rzeczy które warto wiedzieć

Jeszcze do niedawna mogliśmy wirtualną rzeczywistość oglądać jedynie w filmach. Dobrym przykładem jest Matrix, gdzie Neo przeprowadzany był przez poszczególne sekwencje treningowe i mimo że sposób, w jaki doświadczał daną rzeczywistość, nieco się różnił, to idea była ta sama. Dzisiaj mamy dostęp do okularów VR, urządzeń, które w łatwy sposób przenoszą nas w wirtualny świat. Obecnie rynek dysponuje wieloma wariantami wspomnianego urządzenia i każdy z nich znajduje zastosowanie przy różnych czynnościach.

Czym są okulary VR i skąd się wzięły?

Okulary VR mają bogatą historię. Swoje pierwsze kroki, które w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, co mamy Teraz, dostrzegalne były już w drugiej połowie XX wieku. Stworzono wtedy pierwsze okulary śledzące ruch głowy. Owszem, wcześniej były osoby, które podjęły się próby oszukania oka, nie mniej dawały one słabe rezultaty. Projekt ten był realizowany przez firmę Philco na potrzeby wojska. Zaledwie siedem lat później powstały pierwsze okulary VR z komputerowo wygenerowanym światem. Wspomniane wynalazki były na tyle rewolucyjne, że zdecydowano się pójść o krok naprzód. Dzisiaj okulary VR w porównaniu do pierwszych wersji są lekkie i proste w użyciu. 

VR składa się z dwóch soczewek, za pomocą których obraz 3D staje się na tyle realistyczny, że możemy poczuć jakbyśmy byli nie tylko obserwatorami, ale również biorącymi udział w wyświetlanej akcji. Są modele, które świetnie nadają się do gier, ale są i takie, które dobrze spisują się jedynie przy filmach.

Jakie okulary VR wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy i do czego chcielibyśmy przeznaczyć okulary VR. Istnieją okulary VR do smartfonów – te zwykle są w bardzo niskich cenach, nie mniej możliwości, jakie dają, są ograniczone. Dobrym rozwiązaniem dla każdego użytkownika będzie zainwestowanie w lepszy sprzęt, za pomocą którego doświadczymy zdecydowanie więcej wrażeń. Jeśli dysponujecie konsolą Playstation 4, warto pochylić się nad Sony PlayStation VR. Cena nie jest za wysoka, a możliwości, jakie daje, są naprawdę wielkie. Odpowiednie adaptery umożliwią również korzystanie z tychże okularów na nowszej generacji. Kolejnym plusem jest to, że pod okulary VR jest sporo tanich tytułów, w które warto zagrać. Kolejnym dobrym przykładem jest Oculus Quest. Okulary te wydane zostały w 2019 roku. Za ich pomocą uruchomienie gry jest proste, gdyż zestaw ten jest samodzielny. Dysponuje wewnętrznym systemem operacyjnym opartym o Android.

Urządzenia te potrafią być niezwykle przydatne. Dzięki nim możemy nauczyć się wędkować czy nawet tańczyć. Istnieje szeroka gama produkcji z elementami edukacyjnymi, przy których powinniśmy się świetnie bawić. Szczególnie popularną aplikacją jest VR chat, gdzie gracze z całego świata spędzają długie godziny na rozmowach, chwaląc się również modelami postaci, jakimi dysponują. Jeśli często przesiadujemy na platformie steam, może warto pomyśleć o wypuszczonym przez Valve SteamVR? Posiadacze tego zestawu w gratisie otrzymują Half-Life: Alyx. Gra ta jest równie dobra co wspomniane okulary VR.

Polecane gry na VR:

  • Astro Bot: Rescue Mission
  • Racket Fury: Table Tennis VR
  • Half-Life: Alyx
  • Rush VR
  • Moss

Produkcji na okulary VR jest sporo, co w znacznym stopniu wpływa na sukces urządzenia. Polecam szczególnie tym osobom, które poszukują czegoś nowego. Rozwiązania, jakie oferują nam okulary VR, sprawią, że nie prędko się od nich oderwiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *