Skup kamienic – opłacalna inwestycja

Skup kamienic – opłacalna inwestycja

Sprzedaż nieruchomości czasami wiąże się z różnego rodzaju komplikacjami. Dzisiejszy rynek nieruchomości stawia przede wszystkim na nowoczesne mieszkania w blokach piętrowych oraz podmiejskie domy jedno- lub dwukondygnacyjne. Pomimo tego pośród ludzi poszukujących kwatery nadal można znaleźć fanów zabytkowych budynków. W konsekwencji tego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto skusić się na remont przed skupem kamienic?

Z powodu różnego rodzaju kłopotów związanych ze skupem kamienic mnóstwo osób głowi się nad tym, jak doprowadzić ich sprzedaż do skutku. Problem ze zbyciem budynku często bywa skutkiem jego złej kondycji. Niektórzy poddają je renowacji, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych nabywców. Takie działanie potrafi mocno podnieść wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont generalny poprzedzający skup kamienicy to wymagający proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Sypiące się ściany, kocioł grzewczy, okablowanie starego typu czy nawracająca wilgoć – to tylko przykłady przestarzałych rozwiązań, które należałoby usunąć. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy jest gotowy. Nic dziwnego, że część właścicieli poddaje się i próbuje sprzedać budynek. Ale o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – co robić w przypadku najmu?

Na domiar tego szczególnie wiekowe kamienice bywają pod nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy należy dodatkowo prosić o pozwolenie na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

Zdarza się, że lokale mieszkalne zajęte są przez najemców. Taki stan rzeczy dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie tego typu lokum wymaga oprócz tego podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Specjaliści zajmujący się skupem kamienic

Osobista próba podjęcia się skupu kamienic może okazać się dużym obciążeniem dla wielu osób. Aby uniknąć rozczarowania na samym początku warto skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej nieruchomości.
Specjaliści od skupu kamienic są w stanie usprawnić proces realizacji. Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem potrafią zaprezentować rozmaite atuty kamienic- nawet te, które początkowo wydawały się bez znaczenia. Oferują też pomoc w zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych związanych z handlem nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Jeżeli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla innych przedsiębiorstw na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *