Ubezpieczenie OC dla działalności gospodarczej – dlaczego warto?

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Wie o tym doskonale każdy przedsiębiorca. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się zabezpieczyć przed ewentualnymi zagrożeniami. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tu ubezpieczenie OC. Warto zatem widzieć, czym dokładnie takie ubezpieczenie jest i co wchodzi w jego zakres.

Czym jest ubezpieczenie OC dla działalności gospodarczej?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Jest to ubezpieczenie stanowiące ochronę dla przedsiębiorcy w przypadku wyrządzenia przez niego szkody osobie trzecie. Może to dotyczyć np. zniszczenie towaru kontrahenta. W takim przypadku to nie przedsiębiorca, ale firma ubezpieczeniowa wypłaci kontrahentowi stosowane odszkodowanie. Warunki umowy ubezpieczenia zawsze ustalane są indywidualnie z ubezpieczycielem. Pod tym kątem warto podkreślić, aby zawsze podmiotem, u którego wykupuje się ubezpieczenie OC, była doświadczona multiagencja ubezpieczeniowa. Dzięki temu można mieć pewność, że współpraca zawsze przebiegać będzie sprawie.

Multiagencja ubezpieczeniowa – ubezpieczenia OC obowiązkowe i dobrowolne

Dlaczego wybór odpowiedniej multiagencji ubezpieczeniowej jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że posiada ona szeroką ofertę różnych ubezpieczeń. W przypadku OC podkreślić trzeba, że niektóre firmy takie ubezpieczenie muszą posiadać obowiązkowe, a dla innych jest to dobrowolna forma ochrony. Obowiązujące przepisy prawa nakładają obowiązek posiadania ważnej polisy OC m.in. na adwokatów, notariuszy, rzeczoznawców majątkowych, właścicieli firm transportowych, lekarzy czy na osoby prowadzące biura rachunkowe. Jeśli jednak nie prowadzi się firmy, która nie ma obowiązku posiadania OC, to nie znaczy, że nie warto takiej polisy wykupić. Jest wręcz przeciwnie. Jak bowiem wspomniano, jest to skuteczna forma zabezpieczenia w razie nieprzewidzianego wypadku. Często także kontrahenci wymagają posiadania takiego ubezpieczenia, nawet jeśli prawnie nie jest ono obowiązkowe. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie pod tym względem oferuje biuro rachunkowe Rzeszów.

Jaki zakres ubezpieczenia OC?

Decydując się na polisę OC osoba prowadząca działalność gospodarczą liczyć może na pokrycie szkód osobowych (np. uszkodzenie ciała osoby trzeciej) oraz szkód rzeczowych (np. uszkodzenie lub zniszczenie czyjegoś mienia). Jeśli do szkody dojdzie w wyniku prowadzenia działalności, użytkowania mienia lub wprowadzenia do obrotu swojego mienia, przedsiębiorca może liczyć na wypłatę odszkodowania osobie poszkodowanej przez ubezpieczyciela.

Biuro Rachunkowe Rzeszów – ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena ubezpieczenia OC zawsze ustalana jest indywidualnie, ponieważ wpływa na nią wiele różnych czynników. Najważniejszym z nich jest zakres ubezpieczenia. Wpływ na koszt ubezpieczenia OC ma również branża, w której firma działa i co się z tym wiąże, ryzyko wystąpienia szkody. Warto zatem zapoznać się konkretną ofertą.